🟣W czerwcu 1822 roku w drukarni Józefa Zawadzkiego w Wilnie ukazała się drukiem skromna, lecz niezwykle ważna dla literatury polskiej książka – I tom Poezyj Adama Mickiewicza. Ukazanie się tego dzieła zapoczątkowało romantyzm w literaturze polskiej.
🟣W 2022 roku obchodzimy 200 rocznicę wydania tomiku A. Mickiewicza. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rok ten ogłosił Rokiem Romantyzmu Polskiego.
🟣W ramach obchodów tej niezwykle ważnej daty, 17 listopada 2022 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania omówiono artystyczne oblicza epoki, która przyniosła dokonania w literaturze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki.
🟣Romantycy byli w tragicznej sytuacji, pod zaborami, a jednak myśleli o Ojczyźnie. Walczyli o wolność piórem, muzyką, malarstwem, czyli szeroko rozumianymi artystycznymi dziedzinami sztuki – takimi, w których można było tę wolność pokazać.
🟣Cieszy niezmiernie, że otaczają nas wspaniali ludzie, którzy zawsze chętnie angażują się w projekty organizowane przez DKK:
A) tak, jak chociażby powstały w 2020 roku i działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Pszczewie, zespół wokalny „Pstre Wianki” (dziękujemy nie tylko za brawurowe wykonanie „Prząśniczki” S. Moniuszki),
B) członkowie DKK
– Agnieszka Marecka „Fortepian Chopina” C.K.Norwida
C) członkowie DKK reprezentujący DPS Międzyrzecz – cudownie czytali:
– Marcin Mazurkiewicz „W pamiętniku Zofii Bobrówny”
J. Słowackiego,
– Marcin Żyrak „Pannie Katarzynie” Z. Krasińskiego,
– Marzena Wieczorek, instruktor, od wielu lat klubowiczka „Przyjaciele” A. Mickiewicza oraz fragment „Pana Tadeusza”
🟣Biblioteka Publiczna w Międzyrzeczu otrzymała specjalne podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za udział w Narodowym Czytaniu 2022. Otrzymaliśmy również okolicznościowy egzemplarz Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Książka, wzbogacona pięknymi ilustracjami, powstała specjalnie na Narodowe Czytanie 2022.